Stanovisko biskupov Slovenska k prijímaniu Eucharistie
Modlitba za obete pandémie
V nedeľu 11. apríla 2021 napoludnie sa na desať minút rozozvučali zvony katolíckych kostolov na Slovensku, aby veriacich pozvali k modlitbe za tých, ktorí zomreli na ochorenie Covid-19 i za všetky ostatné obete pandémie. V nedeľu 11. apríla Katolícka cirkev slávila Nedeľu Božieho milosrdenstva, ktorá završuje Veľkonočnú oktávu a zdôrazňuje tajomstvo Božieho milosrdenstva. To sa naplno prejavilo Kristovým utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním. Práve túto nedeľu biskupi vybrali, aby prosili o Božie milosrdenstvo pre zosnulých a o Božiu pomoc pre pozostalých.
Pane a Bože náš, svetlo veriacich a život spravodlivých, ty si nás vykúpil smrťou a zmŕtvychvstaním svojho syna, vrúcne ťa prosíme za všetkých našich bratov a sestry, ktorí zomreli počas pandémie, zahrň ich svojou milosrdnou láskou a voveď ich do večnej blaženosti.
Prosíme ťa aj za všetkých, ktorí stratili svojich blízkych. Buď pre nich svetlom v utrpení a nádejou v nešťastí. Zmierni ich smútok, ktorý zahalil ich duše, poteš ich nádejou, aby svoje srdcia upriamili k večnosti, kde sa raz všetci stretneme v láske a pokoji.
Dobrotivý Bože, pomáhaj nám, aby sme v týchto ťažkých časoch boli naďalej zodpovední a ohľaduplní voči druhým. Daj, aby sme zanechali sebectvo a viac pomáhali a slúžili našim blížnym. Posilni najmä našich zdravotníkov, aby mohli obetavo pomáhať chorým uzdraviť sa. Nech nás tvoja milosrdná láska sprevádza na každom kroku. Amen.
Spomeňme si teraz v modlitbe na zosnulých z našej farnosti:
Otče náš… Zdravas Mária…. Odpočinutie večné daj im, Pane, a svetlo večné nech im svieti. Nech odpočívajú v pokoji. Amen.
Na záver sa pomodlime za nás všetkých a prosme o pomoc Pannu Máriu:
Pod Tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička, neodvracaj zrak od našich prosieb, pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď, ty Panna slávna a požehnaná. Amen.
Dobrorečme Pánovi – Bohu vďaka.
Silná rada Pátra Pia v čase pandémie
Počas leta 1918 bolo Taliansko ťažko zasiahnuté španielskou chrípkou, čo prinútilo obyvateľov San Giovanni Rotondo zatvoriť školy a zastaviť miestne podniky. Bolo to ťažké obdobie, pretože sa zdalo, že sa všetci infikovali týmto nebezpečným vírusom. Rovnako ako v súčasnosti, bolo to obdobie strachu a neistoty z nákazy, ktorá sa šírila po celej krajine. Mnohých tento náhly vývoj udalostí vyľakal a preto sa obrátili na Pátra Pia.
V biografii Páter Pio – Pravdivý príbehje zaznamenaná odpoveď mystického svätca na túto celosvetovú pandémiu. Keď k nemu prišli jeho duchovné dcéry a prosili ho, aby ich zachránil, povedal im: „Nikdy sa nebojte, dajte sa pod ochranu Panny Márie, nehrešte a choroba vás neprekoná.“
Milí priatelia, snažme sa naďalej dodržiavať všetky hygienické opatrenia a obmedzenia, ale pamätajme aj na slová Pátra Pia. Majme v srdci odvahu, v modlitbách si vyprosujme pomoc z neba na príhovor našej nebeskej patrónky a snažme sa hlavne zmeniť svoj hriešny egoistický spôsob života. To je cesta k našej záchrane v čase pandémie i k záchrane našich duší pre večnosť.
Modlitba pápeža Františka k sv. Jozefovi
Pápež František sa už štyri desiatky rokov každý deň po ranných chválach modlí k sv. Jozefovi modlitbu prevzatú z francúzskej modlitebnej knihy Kongregácie rehoľníčok Ježiša a Márie z 19. storočia. Ide o modlitbu, ktorá „vyjadruje nábožnosť a dôveru“ voči sv. Jozefovi, ale aj „určitú výzvu“.
Slávny patriarcha sv. Jozef, ktorého moc dokáže urobiť možnými veci nemožné, príď mi na pomoc v týchto chvíľach úzkosti a ťažkostí.
Vezmi pod svoju ochranu situácie tak ťažké a náročné, ktoré ti zverujem, aby mali šťastlivé vyriešenie.
Môj milovaný Otec, všetku svoju dôveru vkladám do teba.
Nech sa nepovie, že som ťa vzýval márne; a pretože ty všetko môžeš u Ježiša a Márie, ukáž mi, že tvoja dobrota je taká veľká ako tvoja moc. Amen
Ako pozerať doma prenos svätej omše?
V čase zákazu verejných svätých omší je možné si ich nahradiť aspoň sledovaním priameho prenosu cez niektoré z médií. V súčasných mimoriadnych podmienkach je to maximum, ktoré sa dá za daných okolností urobiť.
Počas svätého prijímania v priamom prenose je dôležité si urobiť duchovné sväté prijímanie, čo znamená vzbudenie si osobnej vrúcnej túžby prijať Ježiša, túžby prijať ho do hĺbky vlastného srdca.
Pri účasti na svätej omši prostredníctvom priameho prenosu je dôležité mať na pamäti toto:
- hoci väčšinou pozeráme televíziu v rámci oddychu niekedy aj v rôznych uvoľnených oddychových polohách, pri sledovaní svätej omše treba zaujať polohu adekvátnu tomu, že ide o priamy prenos svätej omše, živej obety Ježiša Krista;
- svoju snahu byť účastný na tejto svätej omši vyjadrujeme aj tým, že sa zapájame do patričných odpovedí veriacich a vyslovujeme aj príslušné modlitby;
- počas sledovania svätej omše nič nepopíjame, nejeme, nerozprávame sa a neodbiehame, ako sa to bežne robí pri iných typoch programov.
Toto všetko sú, isteže, vonkajšie prejavy, ale ony aj vyjadrujú základný postoj srdca, ktorý je kľúčový. Má totiž vyjadrovať lásku k Ježišovi Kristovi.
DUCHOVNÉ SVÄTÉ PRIJÍMANIE
Odporúča sa tým, ktorí z akejkoľvek príčiny nemôžu prijať Eucharistiu, aby si vzbudili dokonalú ľútosť nad hriechmi, úmysel a mohli tak „duchovne“ prijímať. Mnohí svätci z vlastnej skúsenosti dosvedčujú význam duchovného svätého prijímania. Veľký ctiteľ Eucharistie svätý Tomáš Akvinský hovorí, že duchovné sväté prijímanie je „vrúcnou túžbou prijať Ježiša a spojiť sa s ním, ako keby sme ho skutočne prijímali“.
verím, že si v Prevelebnej Oltárnej Sviatosti z lásky ku mne skutočne prítomný.
Klaniam sa Ti a milujem Ťa nadovšetko.
Z lásky k Tebe ľutujem všetky svoje hriechy. Chcem sa hriechov chrániť.
Moja duša túži po Tebe. Ale keďže Ťa teraz sviatostne prijať nemôžem, príď aspoň duchovne
so svojou milosťou do môjho srdca.
Objímam Ťa a spájam sa celkom s Tebou.
Nedaj, aby som sa niekedy od Teba odlúčil. Amen.
Podnet k zamysleniu a k modlitbe…